Beyoğlu’nun en iyi sahafları

gezegen sahaf

En Güzel Sahafiye Kitaplara
En Eğlenceli Şekilde Sahip Olmak İçin
www.mezatvar.com online müzayede
sistemine mutlaka üye olun.
Gelişmelerden haberdar olun.

Sıra sıra dizili kitaplar, eski tarihli dergiler ve gazeteler, çizgi romanlar, plaklar, film afişleri, haritalar, sararmış fotoğraflar ve geçmişe dair aklınıza gelebilecek daha pek çok şey!

Kitap kurtlarının ilk adresi olan sahaflarda yapacağınız bir gezinti bile sizi başka dünyalara sürükleyecek.
Türkiye’de en iyi sahafların birçoğu ise İstanbul’da yer alıyor. Daha çok Beyoğlu ve Kadıköy tarafında konumlanmış sahafların Beyoğlu bölgesinde yer alanlarını sizin için listeledik!
İşte Beyoğlu’nun en iyi sahafları…

1- TURKUAZ SAHAF & ANTIQUARIAT

turkuaz_sahaf_beyoglu_taksim_istanbul_old_books_kitabevi_

Emin Nedret İşli ve Püzant Akbaş’ın ortak olarak 2001 Nisan’ında faaliyete geçirdikleri Sahaf Turkuaz, Beyoğlu’nda, kitapseverlerin, koleksiyoncuların ver akademisyenlerin uğrak yeri, bir buluşma noktası olmuş adeta.
Turkuaz Sahaf, aynı zamanda eski kitap ve belgeler konusunda güçlü bir danışmanlık hizmeti de vermekte.

Adres:Gazeteci Erol Dernek Sokak, Erman Han, No:5, Kat:3, Daire7, Beyoğlu – İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 245 45 88
Website

2- BARIŞ KİTABEVİ

baris_sahaf_beyoglu_taksim_istanbul_old_books_kitap_evrak_belge

1966 yılından beri Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda sahaflık yapan Halil Bingöl, 1994’te Beyoğlu Aslıhan Pasajı’na taşınınca dükkânı oğlu Barış Bingöl’e devretmiş fakat kendisi de halen işin başında.
Barış Kitabevi’nin Kadıköy Kafkas Pasajı’nda bir şubesi de var. Bu sahafta Osmanlıca, Yunanca, Ermenice, İbranice, Karamanlıca, Türkçe anı-hatırat, tarih, araştırma kitaplarının dışında eski evrak, belge, kimlik ve fotoğraf gibi pek çok ürün alınıp satılıyor.

Adres:Asmalı Mescit Mh., Han Gç Çk No:10, 34430 Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 243 08 46

3- DENİZLER KİTABEVİ

denizler_kitabevi_beyoglu_istiklal_taksim_istanbul_kitap_sahaf_book

1993 yılında Beyoğlu’nda kurulan Denizler Kitabevi, hem kitap yayıncılığı hem de sahaflık yaparak farklılık yaratıyor. Çok nadir bulunan kitaplara, eski haritalara ve pek çok kıymetli antik esere denk gelebileceğiniz ve oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan Denizler Kitabevi büyük bir kültürel mirasa sahip.
Arşivciler içeride kendilerini kaybedebilirler, dikkat!

Adres:İstiklal Caddesi. NO:199/A Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 249 88 93
Website

4- BİTAP SAHAF

sahaf_kitaplar_kitabevi_beyoglu_taksim_istanbul_bitap

1997 yılından beri beri sahaflık yapan Şeref Özsoy, 2005’ten beri Büyükparmakkapı Sokak’taki dükkanında oldukça geniş arşivi ile kitapseverlere hizmet veriyor…
Bitap Sahaf’a özellikle polisiye ve bilimkurgu meraklılarının gitmesi önerilir!

Adres:Hasnun Galip Sokak, No:1/D, Beyoğlu – İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 293 71 98
Website

5- TEZGAH KİTABEVİ

beyoglu_sahaf_kitabevi_istanbul_taksim_tezgah

Burası tam bir mabet! Kimsenin sizi bulmasını istemediğinizde, kitapların arasına gömülmek istediğinizde Tezgah Kitabevi’ne giderek kafa dinleyebilirsiniz. Ayrıca burada ne ararsanız var! Kitaplar, DVDler, yiyecek, içecek (alkollü & alkolsüz)…

Adres:Tomtom Mh., 34433 Beyoğlu/İSTANBUL
Telefon: +90 (212) 244 03 53
Website

6- GEZEGEN SAHAF

beyoglu_sahaf_kitabevi_istanbul_taksim_gezegen_kitap

1996′da Sedat Yardımcı ve Kerime Yardımcı kardeşlerin Beyazıt’ta başladıkları kitapçılık hayatı, sonraları sahaflık, yayıncılık, dergicilik ve kitapla alakalı diğer meslekler ile de ilgilenmeye başlamaları üzerine 2007’den itibaren Gezegen Sahaf adıyla işletilmekte.
Türkçe kitapların yanı sıra Osmanlıca, Fransızca, İngilizce, Almanca ve diğer dillerde yer alan kitapların da yer aldığı sahaf; ilk baskı, imzalı ve baskısı bitmiş sahafiye kitaplar, resim, sanat, mimari, araştırma, tarih kitapları ve efemeraları ile araştırmacılara ve koleksiyonerlere hizmet etmekte.
Ayrıca Gezegen Sahaf’ta her Cumartesi-Pazar, saat 14.00′de çoğu 1 TL’den başlayan açık arttırma ile kitap muhabbetinin yapıldığı Kitap ve Efemera Mezatları düzenlemekte.

Adres:Aslıhan Sahaflar Çarşısı, Galatasaray, Beyoğlu / İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 293 94 87
Website

7- SAHAF NAZIM HİKMET

saha_nazim_hikmet_beyoglu_taksim_istanbul_kitabevi_kitap_eski_store_bookshop

Sahaf Nazım Hikmet’in sahibinin adı da Nazım Hikmet. Ufacık bir mekana özenle seçmiş olduğu kitapları ve çeşitli eski ürünleri sığdıran, bir de üzerine cam kenarında oturup keyif yapabileceğiniz bir köşe ekleyen Nazım Hikmet’in sahafından elinizin boş çıkması çok zor. Özellikle tiyatro ve felsefe kitaplarında iddialı olan bu şirin sahafta ortalama kitapların fiyatları 8-10 lira. Her yerde olduğu gibi çok nadir bulunan eserler için ise daha fazlasını gözden çıkarmanız gerekiyor.

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mah. Hocazade Sk. No:24 (Alman Hastanesi Karşı Sokağı) Taksim/Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 243 10 01
Website

8- CİHANNÜMMA SAHAF

cihannuma_pasaj_comics_texas_tommix_beyoglu_istanbul_sahaf_kitap_kitabevi_taksim

Cihangir Demiroğlu, 1970’lerde Adana’da çizgi roman satarak başladığı mesleğine 1990’larda Kadıköy’deki Akmar Pasajının etrafında sergi açarak devam ediyor. 1994 yılından bu yana ise Taksim Büyükparmakkapı’daki ufak ve şirin dükkânında eşi ile birlikte işinin başında.
Hem Osmanlıca hem de yabancı dillerden (İngilizce-Almanca-Fransızca) sahafiye kitapları, eski fotoğraflar, kartpostallar, yazma eserler, taş plaklar burada bulabileceğiniz şeyler.

Adres:İstiklal Cad. Büyükparmakkapı Hasnulgalip Sok. No: 1 Daire: B İstiklal (Hacıhüsrev) Mh. Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 293 9607

9- LAMELİF SAHAF

LamelifSahaf_istanbul_beyoglu_taksim_kitabevi_kitap_eski

1999 yılından beri sahaflık yapan Oktay Çetinkaya, 2003 yılından bu yana Beyoğlu Büyükparmakkapı Sokak’ta hizmet veriyor. Oktay Bey’in sahaflığa başlama hikâyesi ise oldukça farklı. Çöplerden kâğıt topladığı sıralarda bulduğu kitapları okuyarak sahaflığa başlamış.
Lamelif Sahaf’ın geniş koleksiyonunda eskiye dair kartpostallar, sandık dolusu eski fotoğraflar, afişler, Osmanlıca el yazmaları, Fransızca, İngilizce, Almanca, Ermenice kitaplar yer alıyor. Şu anda Lamelif Sahaf’ta bulunan belge ve kitap sayısı ise 50 binlerdeymiş!

Adres:Katip Mustafa Çelebi Mah. Çukurlu Çeşme Sok. No:2, Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (0535) 221 47 35

10- NARTEKS SAHAF

narteks_sahaf_kitabevi_old_books_beyoglu_taksim_istanbul

Narteks içinde ateş taşınabilecek kadar dayanıklı bir bitkinin adı. Özellikle ilk çağlarda kor ateş taşımak için oldukça çok kullanılmış bu bitki.
Narteks Sahaf’ın sahibi emekli öğretmen Sıtkı Altuner bu bitkiyi hem kitaba hem de insana benzettiği için bu ismi kullanmış.
Aslıhan Pasajı’nın içinde bulunan Narteks Sahaf, belki diğer sahaflara göre pahalı olarak anılıyor, fakat aranan kitapların çoğu da burada rahatlıkla bulunabiliyor!
Kitap almasanız bile Sıtkı Bey’in çayını içebilir, içeride bambaşka dünyalara yolculuğa çıkabilirsiniz!

Adres:Meşrutiyet C. N:10 Aslıhan Pasajı, D:46 Asmalı Mescit Mah. Galata, Beyoğlu, İSTANBUL
Telefon:+90 (212) 245 48 54

Not: Bu yazı Sema KAVASLAR tarafından hazırlanmış ve istanbulplaces’de yayınlanmıştır.

You may also like...

1 Response

  1. ferdi akyıldız dedi ki:

    slm ben ankara’ dan ferdi AKYILDIZ FERDİ TAYFUR plakları arıyorum bana bu konuda yardımcı olabiriseniz çok memnun kalırım iyi günler bana ulaşanız numaram 0554 662 49 49
    (not ; ben alıp satıcı değilim alıcıyım ama sadece koleksıyon ve arşıvcıyım ferdi tayfur istersenız size wassab hattım dan 0531 022 08 08 koleksıyon ve arşıw mı atabilirim tşk)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: