Yüksek İslam Ahlakı – Ömer Nasuhi Bilmen

Yüksek İslam Ahlakı

Eski Diyanet İşleri Başkanı ve , “Kur’an-ı Kerim’in Meâl-i Âlisi ve Tefsiri” ile “Büyük İslâm İlmihali” yazarı Ömer Nasuhi Bilmen’in “Yüksek İslam Ahlakı” adlı eseri Ravza yayınları tarafından basılmış. Gayet şık ve okunaklı bir baskısı. Kitap gel beni oku diyor.

Yüksek İslam Ahlakı - Ömer Nasuhi Bilmen

Yazar: Ömer Nasuhi Bilmen
Yayınevi: Ravza Yayınları

İslam bir ahlâk, fazilet ve hikmet dinidir. Öyle ki Peygamber Efendimiz “Sizin imanca en güzeliniz, ahlâkça en güzel olanınızdır” buyurmuştur.

Büyük İslam âlimi Ömer Nasuhi Bilmen, gerek ilmî ve ahlakî otoritesi, gerekse samimi dindarlığı ve tevazuu ile dinî konularda güven kaynağıdır. Ehl-i sünnet mezhebini şahsında tam bir liyakale temsil ettiği için yaşarken de vefatından sonra da herkesin sevgi ve saygısını kazanmıştır.

“Yüksek İslam Ahlâkı” onun şahsında temsil ettiği ahlakî değerlerin kaleme dökülmüş bir özeti gibidir. Bir el kitabı niteliğinde olan bu eser, ahlâkın kaynağının İslam olduğu, aklın ve vicdanın vahiyden beslenmeden ahlakî değer üretemeyeceği, dinsiz ahlâkın mümkün olmadığı tezi üzerine bina edilir. Batılı ahlâkçıların görüşlerine de yer veren Bilmen, “ahlâk” kavramını nazarî, amelî, ferdî, içtimaî, ailevî bütün yönleriyle ele alır.

Yayın Tarihi 2015
Dil Türkçe
Sayfa Sayısı 160

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: