Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazanırım

Kitap Okuma alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazanırım

Konu kitap okuma olunca söze “okumak zor geliyor” diye başlanır genelde. Öyle ki  kitap okuyanları bile “okumayı alışkanlık haline getirenler” ve sadece “okumaları söylendiği için zorla okuyanlar” olarak da ayırabiliriz insanları.

Tabii büyük bir kitleyi de çeşitli bahanelere sığınıp bir türlü okumaya zaman ayıramayanlar olarak da ayırabiliriz bir kenara.

Peki kitap okuma alışkanlığı kazanmak için ne yapmalıyız.

İşe şu basamakları tamamlayarak başlarsak en azından okumayı günlük bir rutin haline getirip işin sonunda da tam bir kitap kurduna dönüşebiliriz.

İşte yapmamız önerilen başlıca eylemler:

Önce kitap seçimi

Okuma alışkanlığı edinebilmek için önce okunacak birşeyler bulmakla işe başlamalı. okunacak hiçbir materyale ilgi duymazsanız, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulun. Gazete, dergi, kitap; herhangi bir şey… Önemli olan; seçtiğiniz yayının size bir başlangıç sağlaması. Buradaki asıl nokta şu: Sakın ilk etapta çok kalın ve ağır bir kitap seçmeyin!

Kitap seçerken önerilere açık olun.

Kitap okumaya başlarken kitap okuduğuna güvendiğiniz kişilerin önerdikleri kitaplara kulak kabartın. İlgi alanlarınızın tuttuğuna inandığınız dostların önerileri sizi seveceğiniz kitaplara bir adım daha yaklaştırır. Bunun yanında gazetelerin kitap ekleri ve sanal ortamdaki kitap sitelerin önerilerini de dikkate alın. Önerilerde ilginizi çekebilecek konuları işleyen kitapları bir kenara not edin Burada önemli bir nokta da kendi ‘okuma listenizi’ oluşturmanızdır. Okumaya devam ettikçe bu listeye sadık kalmayı da ihmal etmeyin.

Okuduğunuzdan sıkıldıysanız hemen bırakın.

hiçbir kitabı okumaya başlamadan sizi alıp götürecek mi yoksa bu okuma işi yük haline mi gelecek bilemezsiniz. Asıl önemli olan okumaya başladığınız kitap sizi sıkıyorsa veya kendinizi o kitabı bitiremeyecek gibi hissediyorsanız sakın kendinizi suçlamayın ve korkmayın! Bu çok normal. Unutmayın hiç kimse her başladığı kitabı bitiremez. “İlla bitireceğim” baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Farklı bir kitapla tekrar  denemenin hiçbir mahsuru yok. Sizi sıkan kitabı bir kenara bırakıp hemen yeni bir kitaba başlayın.

Kitabın içine dalmayı deneyin.

Okuduğunuz kitaplarda her zaman küçük betimlemeler olur. Örneğin kitapta anlatılan bir eşyayı çalışma masanızın veya mutfakta vakit geçiriyorsanız mutfak tezgahının üzerine koyup kitapta ilerledikçe o eşyaya gözünüzün takılması konsantrasyonunuzu artırabilir. Kitabı okurken hissettiklerinizi gözünüzün önünde de görmek  sizi daha bir sürükleyecektir.

Okumayı bir rutine bağlayın.

Evet, ne okuyacağımıza karar verdik. Şimdi sıra bu işe odaklanmaya geldi. Örneğin günde sadece 15 dakikamızı  okuyarak geçirmeye karar verdik. Bu 10 dakika boyunca tamamen okuduğumuz materyale odaklanmamız, başka hiçbir şeyle ilgilenmememiz gerekir. 10 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebiliriz. Tabi burada önemli olan bunu her gün tekrarlamamızdır. Yani bu düzenli bir alışkanlık haline gelmeli. Zamanla bu 10 dakikanın 15-20-30 dakikalara çıktığını göreceğiz.

Okuduğunuz kitabın bilgilerini paylaşın.

Okuduklarınızı dostlarınızla paylaşmak okuma alışkanlığı kazanmak konusunda sizi motive edebilir. Günümüzde sosyal medyada hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. Örneğin Twitter’da veya Facebook’da okuduğunuz kitap hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilir gelecek yorumlarla kitabı sonuna kadar okuma isteğinizi arttırabilirsiniz.

Hadi iyi okumalar…

 

You may also like...

3 Responses

  1. Kitap okumaya yeni başlayacaksanız kitap okuyan birisinden yardım alınız ve küçük bir kitaptan okumaya başlayınız. Kitap okumanın önemini kavrayacağınız kitap,dergi ve yazıları okuyunuz. Filim gibi sürükleyici ve anlayabileceğiniz romanlardan başlayınız. Kitabın konusu sizinle ilgilise veya bilmeniz gereken bir konuysa iradenizi sağlamlaştırınız ve kitabı bitiriniz. Başladığınız kitap bitmeden başka kitaba geçmeyiniz. Maymun iştahlı olmayınız. Ancak kitabın konusu ağır ise azar azar okuyun ve dinlenmek için bu arada başka kitapta okuyabilirsiniz. Bir insan Müslümansa şu üç kabı doldurmanın şuurunu bilmesi lazım. 1.Beyin; Beynini iyi,temiz,sağlam,zaruri bilgilerle dolduracak. Müslüman için bilginin, yemekten içmekten daha önemli olduğunu bununda yolunun okumaktan geçtiğini bilecek. Bilgi;akıl geliştirdiğini bilecek. 2. Kalb; Bir Müslüman ibadet,güzel ahlak, muamelat,sosyal hayat, bunlarda güzel olacak ve bunlarla boş kalbini dolduracak. 3.Müslüman; yediğinin içtiğinin temiz ve helal olmasına dikkat edecek. Bu üçü Bilgi,Maneviyat,Helal lokma bir insanda olursa o kişi KAMİL İNSAN olur. (Mükemmel,tam adam). Bu üçünden biri eksik olursa NAKIS İNSAN olur. (Noksan,eksik adam)

  2. Okullarda yeterince okuma şuuru verilmiyor. Müslüman talebelere maneviyatlarını bozacak kitaplar tavsiye ediliyor. Not korkusundan okuyor ama okumaktan nefret ediyor çünkü bozuk fikirli kitaplar müslüman talebenin ruhunu sıkıyor. Hatta islam dinine aykırı fikirli kitapları okursa şizöfren hastalığına yakalanıyor. Misal; ”Ağrı efsanesi” kitabı müslüman talebelerin okuması, inanması sakıncalı. Kitabı iki kelimeyle özetliyelim Kitapta diyorki; Orada bir köydeki Şeyh Ağrıdaki İshak Paşa sarayının Paşası için ” O Gavur gelir köyü başınıza yıkar ” Bir Müslüman Şeyh Müslüman Osmanlı Paşasına o gavur gelir sizin köyünüzü başınıza yıkar dermi? Şuurlu Müslüman Müslümana gavur dermi? Kitapta Müslümanları kötüleme var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: