Kitap Tahlili Nasıl Yapılır ?

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır.

Kitap okumak kadar sonrasında arkadaşlarınızla oturup kitap hakkında konuşurken kitapların tahlilini yapabilmekte önemlidir. Hele ki belirli bir kitabı bir ekip olarak okuyacaksanız mutlaka kitap tahlili yapmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız.

Öncelikle bir kitap okuma gurubumuz varsa ve aynı hedef kitabı okuyorsak, okumamız bittiğinde kitap tahlilini şöyle yapabiliriz.

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır

Birinci Tahlil: “Altını Çizdiklerimiz”

Altını Çizdiklerimiz başlığı altında; kitap okurken dikkatimizi çeken kısımları, vurgulamak istediğimiz kısımları, ancak bu kadar güzel ifade edilebilirdi dediğimiz yerleri….. gerekiyorsa çok küçük açıklamalarla, gerekmiyorsa sadece alıntı şeklinde birbirimizle paylaşacağız….

Elbette bunu yaparak bir nevi herkes kendince küçük de olsa kitabın özetini çıkarmış olacak.

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır

İkinci Tahlil: “Sizin Yorumlarınız”

Sizin Yorumlarınız başlığı altında; kitap da değinilen ama daha geniş anlatılmalı dediğiniz kısımlar için, başka kaynaklardan yada kendi bilginizden getireceğiniz yorumlarla, açıklamalar yapacaksınız… Kısacası kitaba sizin yorumlarınızda eklenmiş olacak.

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır

Üçüncü Tahlil: “Katılmadıklarınız”

Katılmadıklarınız başlığı altında; katılmadığımız tespitler, fikirler, önermeler, düşünceler….in aktarımı ve nedenleri, -bizce- nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklamalar yapılacak…Tabi tahlil yaparken ekip olduğumuzu hatırlayarak katılmadığımız konular kitaptan olabileceği gibi, bir başkasının kitaptan anladığı ile ilgili, yada yorumu ile ilgilide olabilir.

Bu üç aşamayla bir gurup kitap okuma etkinliğinde verimli ve faydalı bir kitap tahlili yapabiliriz.

www.mezatvar.com/blog

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: