En Çok Kazanan 16 Kitap Yazarı

En Çok Kazanan 16 Kitap Yazarı

2015’in en çok kazanan 16 kitap yazarı bellirlendi. James Patterson, 12 ayda kazandığı 89 milyon dolarla en çok kazanan yazarlar listesinin başını çekiyor. Listenin yenileri arasında ise; John Green ve Veronica Roth gibi özellikle genç kesimin severek okuduğu yazarlar yer alıyor.

E. L. James’den George R. R. Martin’e, dünyanın en çok kazanan yazarları, toplamda 355 milyon dolarlık bir kazançla seneyi kapattılar. (Toplam kazançlar; kitap satışları, promosyon etkinlikleri, ajans gelirleri, televizyon ve uyarlama bütçeleri ve online satışlar gibi farklı kanal gelirlerinin hesaplanmasıyla istatistikleştirildi.)

1. JAMES PATTERSON – 89 MİLYON DOLAR

Senede ortalama 16 kitap yazdığı düşünüldüğünde, James Patterson, her geçen yıl rakiplerine fark atarak daha da fazla kazanmaya devam ediyor. Çocuk edebiyatı kategorisinde senede 8 ila 12 kitap yayınlıyor. “Zoo” isimli eseri, CBS tarafından bir televizyon şovuna uyarlandı.

2. JOHN GREEN – 26 MİLYON DOLAR

Gençlik edebiyatı eserleriyle tanından Green, bu seneki kazancının büyük çoğunluğunu “The Fault in Our Stars”a borçlu. Sadece Amerika’da 3.5 milyondan fazla kopyası basılan romanı, geçtiğimiz sene içerisinde çok satan bir filme de çevrilerek sinemaseverlerin de enler listesine girmeyi başardı. Üçüncü romanı “Paper Towns” da filme çevrilerek ününü arttıran eserleri arasında.

3. VERONİCA ROTH – 25 MİLYON DOLAR

26 yaşındaki Roth, gençlik edebiyatına ait eserleriyle listenin en genç yazarı. “Divergent” üçlemesi, 2014-2015 yılları içerisinde 3.9 milyon dolarlık bir gelir elde etmişti. Serinin ikinci kitabı “Insurgent” ise filme çevrilerek, 295 milyon dolarlık bir box office geliri elde etti. Roth, yeni eserleri için şimdiden yayıncı Harper Collins’le anlaşmasını yaptı.

4. DANİELLE STEEL – 25 MİLYON DOLAR

En çok kazanan yazarlar listesinden ismi uzun senelerdir hiç düşmeyen Danielle Steel, düzenli olarak kitap yayınlamaya devam ediyor. Yazarın 94 kitabı, 1973 senesinden beri rafların en çok okunanlar köşesinde.

5. JEFF KİNNEY – 23 MİLYON DOLAR

“Diary of a Wimpy Kid” yazarı Jeff Kinney, çocuk serisinden kazandıklarıyla listenin üst sıralarındaki yerini bu sene de koruyor. Ülke içindeki 1.5 milyonluk satış rakamının yanı sıra, aslında en büyük kazancı 45 dile çevrilen serisinin yurtdışı baskılarından sağlıyor. Rick Riordan’la beraber, halen çocuk serilerinin vazgeçilmez yazarı.

6. JANET EVANOVİCH – 21 MİLYON DOLAR

Stephanie Plum serisinin yazarı Janet Evanovich, bu sene içinde serinin 3 yeni kitabını daha yayımladı ve kazanmaya devam ediyor.

7. J. K. ROWLİNG – 19 MİLYON DOLAR

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling listede uzun süredir yer alan isimler arasında. 2015’de basılması planlanan “Career of Evil” kitabı da, okurların beklenenler listesinin en başında.

8. STEPHEN KİNG – 19 MİLYON DOLAR

Edebiyatın ve listenin emektarlarından King, kariyeri boyunca kazandığı 433 milyon dolarla Forbes listesini onurlandırmaktan vazgeçmiyor.

9. NORA ROBERTS – 18 MİLYON DOLAR

Nora Roberts, kariyeri boyunca 220’nin üzerinde romana imza attı. Stephen King ve Danielle Steel gibi, yeni romanları eski romanları kadar kazanmıyor aslında, ama bu yine de onu listenin üst sıralarında yer almaktan geri koymuyor.

10. JOHN GRİSHAM – 14 MİLYON DOLAR

Her ne kadar liste gençlik ve çocuk romanlarından yana kaysa da, John Grisham halen suç romanlarıyla listeyi zorlayan yazarlar arasında. 1988’den beri senede ortalama bir roman çıkararak tahtını korumaya devam ediyor. “Gray Mountain” 2014 yılı içerisinde 620.000 kopya satarak Ekim ayının en’leri arasında yer almıştı.

11. DAN BROWN – 13 MİLYON DOLAR

Dan Brown’ın kazancı, aslında geçtiğimiz seneye göre 28 milyondan 13 milyona bir düşüş gösterdi. “Da Vinci Code”un yazarı, 2013’de çıkardığı “Inferno” ile verdiği arayı, önümüzdeki sene çıkaracağı yeni bir romanla kapatma hazırlığında.

12. SUZANNE COLLİNS – 13 MİLYON DOLAR

“The Hunger Games” üçlemesi artık eskisi kadar konuşulan bir kitap serisi olmasa da, (ki aslında öyle) 2012’de 27.7 milyon kopyayla ipi göğüslemişti. Collins’in kazancının çoğunluğu da böylece kitap serisinden film uyarlamalarına kaymış oldu. Romanın uyarlanan ilk filmi, dünya üzerinde 752 milyon dolarlık hasılat yapmakla kalmadı, Jennifer Lawrence’ı da Hollywood sahnesinde üst kademelere taşıdı.

13. GİLLİAN FLYNN – 13 MİLYON DOLAR

Gillian Flynn, en çok kazanan yazarlar listesine ilk kez, 2012 eseri “Gone Girl”ün prestijiyle 2014’de girmişti. Roman, halen yeni dillere çevrilerek okunmaya devam etmekte. Film uyarlaması da gişelerde 368 milyon dolar hasılat yaptı.

14. RİCK RİORDAN – 13 MİLYON DOLAR

Mitolojik serisi Percy Jackson’la 13 milyon dolar kazanan Riordan, fanstastik edebiyat ve gençlik edebiyatının en çok satan isimleri arasında.

15. E. L. JAMES – 12 MİLYON DOLAR

Son iki yılın en çok konuşulan kitabı, hınzır ve seksi üçleme, sattığı 125 milyon kopyasıyla “Fifty Shades of Grey” ve yazarı E. L. James. Film uyarlamasından bahsedecekse de, 569.7 milyon dolarlık bir hasılatI hatırlatmak durumundayız. “Twilight” serisinden esinlendiği bilinen orjinal seriye ek olarak, yeni bir kitap yazacağını açıklayan James, hikayeyi bu sefer de BDSM performansçısı iş adamı Christian Grey’in gözünden anlatacağını açıkladı.

16. GEORGE R. R. MARTİN – 12 MİLYON DOLAR

Gerçek anlamda ‘dünyayı kasıp kavuran’ “Game of Thrones” serisi yazarı Martin, 1996 – 2011 arası basılmış 5 roman ve 5. sezonu devam eden bir diziyle listeyi zorlayıp kendine yer bulanlardan. HBO yapımı dizinin her bir bölümünü ortalama 6.88 milyon insan izliyor. Martin, serinin 6. kitabını yazma aşamasında.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: