Geçmiş zaman olur ki…

  • gecmis-zaman-olur-ki

1980 ve 1990’lı yıllarda büyük gazetelerin dağıttığı ve vatandaşın önceden bayilerden ayırttığı cep kitapçıkları, günümüzde sahaflarda meraklıları tarafından ayırttırılıyor.

1980’li yılların başında büyük tirajlı gazeteler farklı farklı alanlarda bilgi veren cep kitapçıkları dağıtmaya başlamıştı. Toplumun hemen hemen her kesimine hitap edecek bilgiler içeren cep kitapçıkları, gününden önce vatandaş büyük bir ilgiyle bayilerde ayırttırırlardı. Bu gün sadece sahaflarda bulunur hale gelen bu cep kitapları, meraklıları tarafından aynı ilgiyi görüyor.

İnsanlara faydalı bilgiler sunan bu cep kitapların hala takip edildiğini aktaran sahaf Nizamettin Korucu,

“180-1990 yılları arasında gazeteler tarafından dağıtılıyordu bu cep kitapları. Bu kitaplar insanlara yaralı olabilecek bilgiler içeriyordu. Her yaştan, her eğitim seviyesine kadar okuyucuya hitap eden cep kitaplarında sağlıktan günlük hayatı kolaylaştıran bilgilere, dini bilgilerden yıldız falına kadar birçok konuyu içeriyordu. Bu konular özellikle o yıllarında ulaşılması zor bilgileri barındırıyordu. Örneğin, Radyo, Televizyon Radyo nasıl kullanılır?(çizimlerle anlatılmış) cep rehberi(yazlık ve kışlık olarak) güzellik rehberi, parmakla ağrı tedavisi, Halit Kıvanç’ın Dünya Kupası, 1986-1987 fikstürü, temel ibadetler ve 32 farz, dualar ve sureler, Atatürk şiirleri, Trafik rehberi gibi isimlerden oluşuyordu. Bu cep kitapları 64 sayfadan oluşuyorlar. Bizim elimizde şuanda 40-50 civarında var. Dağıtılanların genel ise bizim elimizdekilerin 2 katı olduğunu tahmin ediyoruz. Sahaf evimizde bu kitapçıklar 2-2,5 TL’den alıcı buluyorlar. Bunların meraklıları çok var. Hatta bazıları var ki 2 yıldır sürekli gelip takip ediyor. Bir sahaf olarak vatandaşlarımıza bir duyuru yapmak istiyorum. Bu şekilde kıyada köşede kalmış gazete, dergi gibi materyalleri bize getirmelerini talep ediyorum. Geçmişle aramızda köprü kurabilmemiz için bu tür önemsiz sanılan yayınların aslında önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” dedi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: