İslami Bahçeler ve Peyzajlar 

İSLAMİ BAHÇELER VE PEYZAJLAR

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Sanat Tarihi kategorisinde İslami Bahçeler ve Peyzajlar adlı kitabı yayımladı. University of Illinois at Urbana-Champaign’de Peyzaj Tarihi profesörü olan D. Fairchild Ruggles tarafından kaleme alınan kitap, Nurcan Boşdurmaz tarafından Türkçeye çevrildi.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından Sanat Tarihi kategorisinde yayımlanan İslami Bahçeler ve Peyzajlar adlı kitap raflardaki yerini aldı. Çevirisi Nurcan Boşdurmaz tarafından yapılan kitap, okuru İslam dünyasının bahçelerinde uzun bir gezintiye çıkarıyor.

İslam kültürü tarihsel olarak derin ve çok yönlü olduğu gibi, yapılı çevresinin tarihi de öyledir. Başlangıcında çevreyi ihtiyaçlara göre düzenleme, doğayı ehlileştirme, toprağın bereketini artırma ve kaynakların dağıtılması için okunaklı bir harita oluşturma gibi daha pratik ve “faydacı” amaçları olan İslami bahçeler, Elhamra Sarayı ve Tac Mahal gibi örneklerde aristokratik zevkin, emperyal ihtişamın ve çok katmanlı bir sembolizmin taşıyıcıları haline geldi.

İster şehirdeki mütevazı bir eve ait olsun, ister duvarlarla çevrili ihtişamlı bir saraya, bütün İslami bahçelerin temel bir ortak noktası vardı: Çehar bağ denen dört parçalı plan. Ruggles’ın Kurtuba’dan Marakeş’e, Kahire’den İstanbul’a, Tebriz’den Delhi’ye kadar İslam coğrafyasının dört bir tarafından onlarca örneğini sunduğu bu geometrik ilke, tıpkı şiirde veznin, müzikte de makamın yaptığı gibi, tasarım imkânlarını kısıtlayarak bahçelerin hamilerini ve mimarlarını yaratıcılığa zorluyordu.

Konu hakkındaki hacimli literatürün yanı sıra şiirlerden, seyahatnamelerden, tarım kılavuzlarından ve minyatürlerdeki bahçe tasvirlerinden de faydalanan İslami Bahçeler ve Peyzajlar, kapsamıyla etkileyici, öğrettikleriyle şaşırtıcı bir kitap.

www.mezatvar.com sitesinden uygun fiyatlı kitaplar alabilirsiniz.

Künye Bilgisi:

İslami Bahçeler Ve Peyzajlar

Yazar: D. Fairchild Ruggles

Çeviren: Nurcan Boşdurmaz

Fiyat (KDV Dâhil): 58 TL

ISBN: 978-605-9389-50-1

Barkod: 9786059389501

Ürün Sırası: 127

Ana Kategori: Tarih, Sanat Tarihi

Ebat: 16,5 x 24 cm

Sayfa Sayısı: 380

Kapak Türü: Karton Kapak

Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: